sierpnia 03, 2015 at 3:38 PM

Zapraszamy młodzież do udziału w ogólnopolskim konkursie na plakat, dedykowanym uczniom gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. 


Prace można składać do właściwej terenowo Powiatowej Stacji Sanitarnej w terminie do 27.05 2016 r. 
Posiedzenie komisji konkursowej odbędzie się do 15.06.2016r. w Głównym inspektoracie Sanitarnym w Warszawie.

 
Szczegółowy regulamin  konkursu dostępny jest na stronie GIS: http://gis.gov.pl/o-nas/aktualnosci/350-konkurs

stopp.jpg

Polecamy!

sierpnia 03, 2015 at 3:38 PM

Ile ważą plecaki uczniów?

Na to pytanie chce odpowiedzieć Inspektorat Sanitarny, przeprowadzając pomiary wagi uczniów i wagi plecaków szkolnych. Przyjmuje się, iż stosunek ciężaru plecaka do ciężaru osoby, która go nosi,nie powinien wynosić więcej niż 10 %.

Dopuszczalna norma często jest jednak przekraczana, a efektem tego są wady postawy dzieci i młodzieży. 
W ramach ogólnopolskiej akcji wytypowane placówki edukacyjne odwiedzają pracownicy sekcji Higieny Dzieci i Młodzieży i przy współpracy z pielęgniarkami szkolnymi realizują pomiary. 


W powiecie wejherowskim pracownicy PSSE ważyli plecaki w dwóch gimnazjach, w Wejherowie i w Strzebielinie.
Zapraszamy do obejrzenia materiału telewizji TTM (klik) oraz do lektury artykułu w Dzienniku Bałtyckim (klik).


plecak.jpg


sierpnia 03, 2015 at 3:38 PM

 

8 kwietnia w gościnnych progach Samorządowym Gimnazjum w Bolszewie odbył się etap powiatowy Ogólnopolskiego Konkursu "Trzymaj Formę". 


W tegorocznej edycji województwo pomorskie jest reprezentowane przez uczniów z powiatu słupskiego i wejherowskiego. 
W II etapie konkursu, który koordynowaliśmy, 9 uczennic z Gimnazjum z Bolszewa i jedna uczennica z Zespołu Szkół w Bożymopolu Wielkim zmierzyło się testem 30-niełatwych- pytań, które otrzymaliśmy od Polskiej Federacji Producentów Żywności z Warszawy. 


Karty odpowiedzi powędrują drogą pocztową do komisji powołanej przez organizatora konkursu, która je oceni i zadecyduję, kto ze 140 uczniów piszących wczoraj test w różnych miejscach w Polsce, zakwalifikuje się do etapu centralnego. 
Do czasu ogłoszenia wyników II etapu wciąż trzymamy kciuki za naszą fantastyczną młodzież...

lucynka i dora.jpg

sierpnia 03, 2015 at 3:38 PM

 

W środę 6 kwietnia wzięliśmy udział w III Wejherowskim Dniu Promocji Zdrowego Stylu Życia, który odbywał się w murach Powiatowego Zespołu Szkół Policealnych im. Zdzisława Kieturakisa. 

Event był nie tylko sposobnością do poznania oferty szkoły, ale przede wszystkim okazją do zwrócenia młodych ludzi uwagi na problem zachorowań na cukrzycę. 
Z okazji Światowego Dnia Zdrowia, który w tym roku odbywa pod hasłem POKONAJ CUKRZYCĘ odwiedzający nasze stanowisko uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz szkoły policealnej mogli zbadać ciśnienie krwi, oraz porozmawiać na temat zdrowego odżywiania. Osobom palącym oraz biernym palaczom oferowaliśmy badania smokolyzerem i uświadamialiśmy, ze nikotynizm zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, które często współistnieją z cukrzycą. 
Odwiedzający szkolę mieli również okazję do skontrolowania wagi i analizy składu ciała, nauki samobadania piersi oraz do odwiedzenia gabinetów masażu, kosmetycznego, stomatologicznego oraz terapii zajęciowej prowadzonych przez pedagogów i uczniów "Medyka".

 

7.JPG

Dziękujemy za zaproszenie!

Polecamy galerię na naszym fanpage(klik)

sierpnia 03, 2015 at 3:38 PM

 Miło nam poinformować, że 5 kwietnia, w Samorządowej Szkole Podstawowej w Bolszewie odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej rejonowego konkursu plastycznego "Nie pal przy mnie, proszę".

i -i.JPG
Komisji przewodziła Pani Natasza Sobczak- dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gościcinie, a w ocenie prac uczestniczyli przedstawiciele PSSE w Wejherowie.

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, którymi zostali:

w kategori 1 – uczniowie klas I:
I miejsce –Agata Malinowska (Zespół Szkolno –Przedszkolny w Szemudzie)
II miejsce – Natalia Góralska (Szkoła Podstawowa w Sychowie)
III miejsce – Jakub Bach (Samorządowa Szkoła Podstawowa w Bolszewie)
III miejsce- Julia Stenka (Samorządowa Szkoła Podstawowa w Gościcinie)

w kategorii 2 – uczniowie klas II:
I miejsce- Martyna Bielińska (Szkoła Podstawowa nr 6 w Wejherowie)
II miejsce – Zuzanna Kreft (Szkoła Podstawowa w Sychowie)

w kategorii 3 – uczniowie klas III:
I miejsce- Martyna Bieszk (Szkoła Podstawowa w Sychowie)
II miejsce- Zuzanna Zabrocka (Szkoła Podstawowa nr 6 w Rumi)
III miejsce – Agata Reszka (Samorządowa Szkoła Podstawowa w Gościcinie)

iii-i.JPGInformujemy dyplomy oraz nagrody zostaną przesłane pocztą na adres placówek. Zapraszamy do galerii nagrodzonych prac na naszym profilu FB(klik)

sierpnia 03, 2015 at 3:38 PM

 

Nie bądź „zielony” w temacie autyzmu. Zaświeć na niebiesko!

2 kwietnia przypada Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie, ustanowiony z inicjatywy ONZ w 2008 roku, jako podkreślenie faktu, że autyzm to obecnie jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Autyzm został po raz pierwszy opisany w 1943 roku, ale wciąż pozostaje zaburzeniem nie w pełni wyjaśnionym: nie znamy przyczyny autyzmu, mechanizmów zachodzących w mózgu, które stoją za objawami. Jednak obecny stan wiedzy pozwala na coraz lepsze rozumienie i wpieranie osób autystycznych.Wiedza na temat specyfiki tego zaburzenia oraz jego wpływu na postrzeganie świata zewnętrznego, może przyczynić się do zmniejszenia nieporozumień pomiędzy osobami z autyzmem a pozostałymi członkami społeczeństwa.

W piątek, 1 kwietnia w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie o godz. 17:00 rozpoczną się obchody Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie. Organizator uroczystości , czyli Wejherowskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem chce zwrócić uwagę na codzienne problemy z jakimi borykają się osoby autystyczne i ich bliscy, oraz rozpropagować działalność organizacji. Zaproszeni goście, pedagodzy, pracownicy socjalni, władze miasta i powiatu będą mieli okazje obejrzeć film przedstawiający życie rodziny z osobą autystyczną oraz obejrzeć wystawę prac plastycznych. Na znak solidarności z osobami dotkniętymi tym zaburzeniem budynek starostwa powiatowego oraz filharmonia zostaną podświetlone na niebiesko.

autyzm.jpg

My także możemy coś zrobić…

ubrać się na niebiesko, przyczepić niebieską kokardę lub znaczek niebieskiego puzzla do roweru, wózka czy samochodu, zapalić niebieskie światło w oknie mieszkania…a gdy ktoś spyta „dlaczego?” opowiedzieć mu jak najwięcej o tym czym jest autyzm i jak utalentowani mogą być ludzie z ASD.

sierpnia 03, 2015 at 3:38 PM

Na zaproszenie grona pedagogicznego ze Zespołu Szkół w Bożympolu Wielkim wzięliśmy udział w szkolnym Tygodniu Profilaktyki. 

Pracownicy Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia przygotowali bajkę profilaktyczna dla klas 0-III, prelekcję na temat izotoników i napojów energetyzujących dla uczniów klas IV- VI oraz stanowisko profilaktyczne dla uczniów gimnazjum i nauczycieli.

Najmłodsze dzieci wysłuchały bajki- opowiedzianej przez krasnoludkę Niezapominajkę i przemiłą bajarkę Babcię Klarę- o Królewnie Śnieżce, która uległa pokusie poczęstunku od nieznajomego. Dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznej zabawy i dowiedziały się, że nie wolno przyjmować od nieznajomych słodyczy, owoców i napojów ponieważ mogą zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia i życia. O naszym spotkaniu dzieciom przypominać będzie wspólne zdjęcie oraz rymowanka, której ich nauczyliśmy.

bajarka i krasnal.jpg

Podczas prezentacji multimedialnej starsi uczniowie dowiedzieli się jak czytać etykiety produktów spożywczych , co kryje się w puszce napoju energetycznego oraz kolorowych napojów izotonicznych. Dowiedzieli się również jak prawidłowo uzupełniać płyny w organizmie oraz jak przygotować samodzielnie zdrowy izotonik.

cola.jpg

Uczniowie gimnazjum oraz pedagodzy mogli natomiast zbadać ciśnienie i sprawdzić zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

pomiary.jpg

Tydzień profilaktyki w ZS w Bożympolu obfitował ponadto w wiele ciekawych wydarzeń: konkursy plastyczne, warsztaty, prezentacja nt. mowy nienawiści w Internecie, wspólne śniadanie dla klas 0-III, konkurs Masterchef, marsz nornic walking , zawody sportowe i wiele wiele innych.

                                                                                  Gratulujemy pomysłu. Dziękujemy za zaproszenie.

sierpnia 03, 2015 at 3:38 PM

Znamy już wyniki pierwszego etapu Ogólnopolskiego Konkurs Trzymaj Formę Mrugnięcie

Brawo nasi !

W tegorocznej edycji konkursu województwo pomorskie reprezentują gimnazjaliści z powiatu wejherowskiego i słupskiego. Z Pomorza do dalszego etapu zakwalifikowało się 13 uczniów (z czego 10 z naszego powiatu). Ogromne gratulacje składamy uczennicy z Bożegopola Wielkiego oraz uczniom z z Gimnazjum w Bolszewie, z którego aż dziewięć osób przeszło do II etapu.
Ukłony ślemy również pedagogom, którzy przygotowali młodzież do konkursu.
Spotkamy się z Wami 8 kwietnia, na etapie powiatowym, który będziemy koordynować.

Co ciekawe tylko województwo kujawsko- pomorskie będzie miało w kolejnym etapie więcej reprezentantów (17 uczniów) niż my. Zatem mamy powody do dumy!

tf baner.jpg

Trzymamy kciuki i gratulujemy gimnazjalistom z całej Polski, którzy wykazali się wiedzą na temat zdrowia!

sierpnia 03, 2015 at 3:38 PM

                                                                                                    Wodę w kranie mamy na zawołanie...

Ale jak się to dzieje? jak zmienić wodę brudna w czystą? co to jest stacja uzdatniania? 
Na te i wiele innych pytań dotyczących wody może odpowiedzieć animacja pt. "Niezwykła Podróż Kropelki" (klik)
Zachęcamy dorosłych i dzieci do obejrzenia filmu własnie dzisiaj- w Światowym Dniu Wody. 

 

Water_.jpg

Przy tej okazji warto również przypomnieć rolę jaką ma Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w nadzorowaniu jakości wody do spożycia i wody w basenach i kąpieliskach.

Zadania sekcji Higieny Komunalnej PSSE w Wejherowie:

  • Pobór próbek wody do badań
  • Prowadzenie nadzoru nad stanem sanitarnym obiektów i urządzeń wodociągowych;
  • Organizacja i prowadzenie monitoringu jakości wody;
  • Wydawanie opinii dotyczących materiałów i wyrobów używanych do uzdatniania wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi;
  • Sporządzenie ocen o jakości wody przeznaczonej do spożycia oraz informowanie organów samorządowych oraz ludności o jakości wody w nadzorowanych urządzeniach wodociągowych;
  • Prowadzenie nadzoru nad stanem sanitarnym i jakością wody z basenów kąpielowych oraz miejsc wykorzystywanych do kąpieli;
  • Wydawanie orzeczeń oraz komunikatów dotyczących przydatności wody do kąpieli w nadzorowanych miejscach wykorzystywanych do kąpieli.

 W swoich strukturach mamy także Laboratorium, które bada próbki wody pod względem mikrobiologicznym.

 

a i e.JPG

endo les.jpg

                                                                                                                             Pozdrawiamy!

sierpnia 03, 2015 at 3:38 PM

 

Czy słyszeliście o Międzynarodowym Tygodniu Mózgu?

Właśnie trwa! Podczas organizowanych w tym czasie eventów można się wiele dowiedzieć o tym wspaniałym i wciąż nie do końca zbadanym organie.
W Trójmieście, Dni Mózgu odbywają się w dniach 18-19 marca na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego http://www.dnimozgu.ug.edu.pl

Organizatorzy przygotowali bogata ofertę warsztatów, wykładów i konkursy, które są doskonałą okazją do zgłębienia wiedzy o budowie i funkcjonowaniu mózgu, a także poznania warsztatu pracy neurobiologów, neurochirurgów i psychologów. Podczas zająć można mi.n. zbadać słuch, dowiedzieć się jak dopalacze wpływają na mózg, na czym polega depresja.
Gorąco polecamy!

My zaś przyłączamy się do tych obchodów z ikonografiką- ku przestrodze- wyjaśniającą reakcję mózgu na alkohol.

Alkohol_mozg.jpg

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wejherowie
84-200 Wejherowo, ul. Obrońców Helu 3

poniedziałek - środa, piątek: 8 - 15
czwartek: 8 - 16

fax (58) 677-79-03
tel: (58) 672-74-27; (58) 672-74-23; (58) 672-74-24
e-mail: psse.wejherowo@pis.gov.pl